rozella białolica rozella białolica

rozella białolica

Platycercus Eximius

Polska wersja strony           English version of the page           Česká verze stránky           Die deutsche Version der Website

Strona główna

Wstęp

Kolory papug

Rodzaje Mutacji

Recesywne sprzężone z płcią

Autosomalne recesywne

Dominujące

Kombinacje mutacji

Galeria

Ogłoszenia

Linki

Prawa autorskie

Kontakt

Kolory papug

Papugi dzięki swojemu wyglądowi nie jedną osobę wprowadziły w zachwyt. Zawdzięczają to urozmaiconym barwom upierzenia. Ich kolory możemy podzielić na chemiczne i fizyczne. czarny opal Dzięki barwnikom (pigmentom) powstają kolory tworzone chemicznie. W wyniku zjawisk fizycznych zachodzących w strukturach piór powstają pozostałe kolory zwane barwami strukturalnymi.

Do kolorów tworzonych chemicznie możemy zaliczyć: melaniny i psittaciny. Melaniny dzieli się na: eumelaninę i feomelaninę. Eumelanina daje kolory: czerni, szarości, brązy oraz ich kombinacje i odcienie. Feomelanina to kolory czerwonobrązowe i rude wraz z ich odcieniami. Papugi wytwarzają tylko eumelaninę. Przypuszcza się iż, zdolność wytwarzania psittacin spowodowała zablokowanie produkcji feomelaniny. Psittaciny występują tylko u papug. Możemy je podzielić na żółte i czerwone. Czyli do psittacin zaliczamy wszystkie kolory z palety żółci i czerwieni od blado żółtego poprzez pomarańczowy do ciemno czerwonego oraz wszelkie ich kombinacje. Melaniny i psittaciny mogą się ze sobą mieszać tworząc różne kombinacje kolorystyczne.

pastel europejski

Barwy strukturalne to kolor niebieski oraz zielony. Proces powstawania koloru niebieskiego polega na pochłanianiu przez eumelaninę długich fal światła czyli koloru: zielonego, żółtego oraz czerwonego przy jednoczesnym odbijaniu fal krótkich: niebieskich i fioletowych. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej strukturze komórek pryzmatycznych, z których zbudowane są pióra. Z połączenia barwy żółtej pochodzącej od barwnika i barwy niebieskiej powstałej dzięki odpowiedniemu rozszczepieniu światła w komórkach piór powstaje kolor zielony.

Kolor biały możemy zaobserwować wszędzie tam gdzie nie występuje żaden barwnik zżŸćœšół œœ

© Paweł Pawłowski
A.D. 2010
powrót