rozella białolica rozella białolica

rozella białolica

Platycercus Eximius

Polska wersja strony           English version of the page           Česká verze stránky           Die deutsche Version der Website





Strona główna

Wstęp

Kolory papug

Rodzaje Mutacji

Recesywne sprzężone z płcią

Autosomalne recesywne

Dominujące

Kombinacje mutacji

Galeria 

Ogłoszenia

Linki

Prawa autorskie

Kontakt

Mutacje Dominujące

(Dominant Mutation)

U rozelli białolicej obecnie objawiły się dwie mutacje dominujące, które zalicza się do grona mutacji autosomalnych niekompletnie dominujących.

Białoskrzydła (White winged)
1,0 białoskrzydły

Mutację białoskrzydłą w literaturze anglojęzycznej określono jako „Dominant Edged” lub Grey-winged (szaroskrzydłe) przy SF oraz White-winged (białoskrzydłe) dla DF. Białoskrzydła powstała w latach siedemdziesiątych w Belgii. Cechą charakterystyczną dla ptaków tej mutacji przy SF są biało-marmurkowe, czasami biało-szare rzadziej czysto białe lotki. Często, też występują mniejsze lub większe żółte łaty na głowie i w innych miejscach upierzenia ptaka. Spowodowane jest to redukcją eumelaniny. W wyniku kojarzenia dwóch ptaków białoskrzydłych można uzyskać dwu faktorową rozellę (DF), czyli ptaka z większa ilością łat i z jaśniejszymi skrzydłami. Powszechnie uważa się, iż u ptaków tej mutacji kolor ciała, łap, pazurków, 1,0 białoskrzydły opal oczu oraz dzioba nie uległ zmianie. Początkowo dzięki swojemu zewnętrznemu wyglądowi rozelle białoskrzydłe zostały okrzyknięte szekami. Jednak ze względu na fakt iż nie zaobserwowano w tej mutacji redukcji eumelaniny z ciała ptaka zaczęto odchodzić do tej hipotezy. Główną cechą charakterystyczną „rasowych” szeków jest redukcja eumelaniny zarówno z upierzenia jak i ciała ptaka. Czyli szeki powinny mieć, też jasne przebarwienia na ciele, łapach i pazurach. U rozelli białoskrzydłych nie obserwowano takich przebarwień.

młody białoskrzydły - detal łapy

Jednak żeby sprawa nie była zbyt łatwa w 2010r. udało mi się wyhodować dwa młode, u których zauważyłem właśnie redukcje eumelaniny na ciele (w łapch i pazurkach). 1,0 białoskrzydły opal Oba młode uzyskałem po dwóch różnych parach rodzicielskich. Mimo, iż są to ptaki jedno faktorowe cechują się bardzo dużą redukcją eumelaniny w upierzeniu. Do tej pory nigdzie nie zaobserwowano tak jasnych ptaków tej mutacji przy SF. Ja osobiście podejrzewam, iż mutacja białoskrzydła jest szekiem. Jednak hodowcy muszą poświęcić jej jeszcze trochę czasu i cierpliwości. W ciągu najbliższych dziesięciu lat powinno się poprzez selekcję wyhodować naprawdę piękne białoskrzydłe szeki.

Jak już wcześniej wspominałem, przy opisie mutacji BEC kilka lat temu w Australia (Queensland) pojawiła się mutacja rozelli białoskrzydłych wyglądająca identycznie jak mutacja Europejska.

Żółta głowa (Yellow headed)
0,1 żółta głowa

Jest to dosyć rzadka mutacja. Charakteryzuje się ona nieregularnymi żółtymi plamami na głowie, które podczas osiągania dojrzałości ptaka powiększają się. Kolor oczu, łap i pazurów nie uległ zmianie. Podobnie jak w mutacji białoskrzydłej w mutacji żółtogłowej można uzyskać ptaki dwu faktorowe. W Australii ta mutacja powstała w latach dziewięćdziesiątych. Okazała się ona dosyć kłopotliwa. 1,0 opalowa żółta głowa Początkowo ptaki cechowała mała witalność, dlatego nadal trwają prace nad jej utrwaleniem. W Europie mimo, iż ta mutacja jest dobrze utrwalona, nie jest jednak ona powszechna. Na starym kontynencie tę mutację część hodowców zakwalifikowało do szeków. Wizualnie, zwłaszcza ptaki o podwójnym faktorze mają w wyniku redukcji czerwonej psitaciny na głowie bardzo dużo żółtego koloru w tym miejscu. Jednak sama redukcja psitacjiny w upierzeniu nie kwalifikuje tej mutacji do szeków. Tak naprawdę mutację żółtogłową rozelli białolicej ciężko jest gdziekolwiek zakwalifikować.

© Paweł Pawłowski
A.D. 2010
powrót